Otevření školky od 12. 4. 2021

KDY A PRO KOHO SE OTEVŘE MŠ:
od 12. 4. 2021 pro předškolní děti a děti:

a) dětí, které plní povinné předškolní vzdělávání s tím, že mohou být vzdělávány pouze v neměnných skupinách nejvýše 15 dětí,
b) mateřských škol a tříd zřízených podle § 16 odst. 9 školského zákona (tj. pro děti, žáky a studenty s mentálním, tělesným, zrakovým nebo sluchovým postižením, závažnými vadami řeči, závažnými vývojovými poruchami učení, závažnými vývojovými poruchami chování, souběžným postižením více vadami nebo autismem)
c) mateřské školy při zdravotnickém zařízení.

dětem, jejichž zákonní zástupci jsou:
a) zdravotničtí pracovníci poskytovatelů zdravotních služeb,
b) pedagogickými pracovníky, kteří zajišťují prezenční vzdělávání v mateřské škole, základní škole, školní družině, školním klubu, v oborech vzdělání Praktická škola jednoletá nebo Praktická škola dvouletá, nebo
c) pedagogickými pracovníky školských zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy,
d) zaměstnanci bezpečnostních sborů,
e) příslušníci ozbrojených sil,
f) zaměstnanci orgánů ochrany veřejného zdraví,
g) zaměstnanci uvedení v § 115 odst. 1 a další zaměstnanci v sociálních službách podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů,
h) zaměstnanci Úřadu práce České republiky,
i) zaměstnanci České správy sociálního zabezpečení a okresních správ sociálního zabezpečení,
j) zaměstnanci Finanční správy České republiky.

Výplata ošetřovného nenáleží:
Z výše uvedeného vyplývá, že pokud mateřská škola, do které běžně dochází děti uvedených pracovníků bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o předškoláka či ne, je pro tyto děti otevřena, nárok na ošetřovné z důvodu uzavření škol tito pracovníci od 12. 4. 2021 nemají, tedy i pracovníci IZS.

V případech, kdy je podle mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví umožněna osobní přítomnost dítěte ve škole, školských zařízení a mateřské škole, ale rodič se rozhodne dítě do toho zařízení neumístit (bez ohledu na skutečnost, zda má obavu o zdraví svého dítěte, či se jedná o nějaké organizační důvody, či zda si nepřeje testování svého dítěte).
Více informací zde.

TESTOVÁNÍ DĚTÍ:
– Preventivní antigenní test se vždy provádí bezprostředně po příchodu do školy.

– Testovat se bude 2x týdně/pondělí, čtvrtek/. Pokud dítě nastoupí ne v pondělí, ale jiný den, provede se test v den nástupu.

NEMUSÍ SE TESTOVAT DĚTI, KTERÉ:
– doloží, že prodělaly COVID-19 a od prvního testu neuplynulo více než 90 dní,

– byly na testech” v zdravotnickém zařízení a mají negativní výsledek, který není starší 48 hodin.

JAK BUDE TESTOVÁNÍ PROBÍHAT:
po příchodu do MŠ se testování bude provádět šatně.

– všichni, kromě dětí, budou mít ochranu dýchacích cest = respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95).

– V případě testování dětí, které si nejsou schopné provést test samy, je umožněna asistence při provádění testu třetí osobou (zákonný zástupce či jiná osoba, která musí mít souhlas nebo být pověřena zákonným zástupcem a zároveň s touto asistencí souhlasit). Zákonný zástupce či pověřená osoba v šatně vyčká na výsledek (cca 15 minut).

– dítě nemůže být nuceno k účasti na testování a neúčast na testování nemůže být jakkoliv sankcionována. Důsledkem neúčasti je nemožnost účasti na prezenčním vzdělávání.


Pokud bude zákonný zástupce trvat na vpuštění dítěte do školy bez testování, dopouští se přestupku proti zákonu o ochraně veřejného zdraví nebo krizovému zákonu. Dítě nemá nárok na vzdělávání na dálku a je povinen jeho absenci omluvit.

SPOLUŽÁCI POZITIVNÍHO DÍTĚTE:
– Pokud bude preventivní antigenní test pozitivní v pondělí, dítě odchází domů, ostatní děti s negativním výsledkem zůstávají v MŠ.

Pokud bude preventivní antigenní test pozitivní ve čtvrtek, tak všichni děti odcházejí domů a čeká se na výsledek RT-PCR /viz. Lékař/.

– Vyjde-li RT-PCR negativně, můžou se ostatní děti opět účastnit vzdělávání. Pokud RT-PCR test vyjde pozitivně, nařídí KHS všem karanténu.

POZITIVNÍ TEST:
– Škola vystaví dítěti potvrzení o pozitivním výsledku testu s uvedením dne a času provedení testu a odchází se zákonným zástupcem domů.

– Zákonný zástupce dítěte je povinen telefonicky informovat o pozitivním výsledku testu poskytovatele zdravotních služeb v oboru všeobecného praktického lékařství nebo praktického lékařství pro děti a dorost.

LÉKAŘ:
– Lékař rozhodne o provedení konfirmačního vyšetření metodou RT-PCR a vyplní elektronickou žádanku k tomuto vyšetření. Osoba, která měla preventivní test pozitivní, je povinna se tomuto vyšetření podrobit.

– Pokud má dítě pozitivní výsledek RT-PCR testu, je zástupce dítěte povinen nahlásit škole tento pozitivní výsledek testu a zůstává doma. Pokud negativní, může do MŠ.

Více informací zde.