Budislav

Jako každoročně i letos jsme se školáky vyrazili ke konci roku na třídenní pobyt na Budislavi. Je to pro děti takový malý tábor – spíme ve stanech, hrajeme hry, když padne tma, vydáme se na stezku odvahy a prožíváme mnoho dalších dobrodružství. Tento rok jsme si pobyt zpestřili návštěvou záchranné stanice Pasíčka, kde nás seznámili se zvířaty, o která pečují, a dozvěděli jsme se, proč se nemohou vrátit do volné přírody. Zúčastnili jsme se výukového programu o šelmách, které se mohou vyskytovat v naší přírodě – vlk, rys a medvěd. Během těch tří dnů jsme se o lese a jeho obyvatelích mnohé dozvěděli.

Počasí bylo rozverné – kromě sluníčka a tepla přišly také bouřky, na které jsme byli připraveni. Když jsme nemohli do lesa, zdobili jsme si trička razítky nebo vyráběli z přírodnin závěsy. Jakmile to šlo, stavěli jsme lesní domečky nebo vyrazili na poznávací stezku do okolí tábora.

Na letošní pobyt se nám podařilo získat dotaci z dotačního programu Vzdělávání, výchova a osvěta v oblasti životního prostředí v Pardubickém kraji, která pokryla část nákladů všem dětem.

A na závěr trochu poezie. Děti složily krátké básničky a určitě stojí za to si je přečíst.

Markéta Kaňková

Medvědi jsou chlupatí, mazliví a huňatí.

Když je zima jdou zas spát,

když je teplo, musí vstát.

Medvěd je hnědý, medvěd spí,

medvěd je kamarád,

to všichni ví.

Když má medvěd med, řve jako ten lev.

Když medvěd med nemá,

spí a chrápe hned.

Medvídku, medvídku, máš rád med?

Neboj se medvěde,

bude tu hned.